ramazan menü

Ramazan sabır, paylaşma ve ibadet ayıdır. Ancak bu sabır kısmı bazen özellikle iftar zamanında unutulabiliyor. Bunda bir gariplik yok aslında. Sadece bazı şeylere dikkat etmek gerek. Mesela sağlık konusunda yeterince özen göstermezseniz ramazanın hiç bir anlamı da kalmaz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? En basitinden iftar menüleri ve bol su ile ilk adımı atabilirsiniz. Suyu zaten hatırlatmaya gerek yok. Ancak ramazanda iftar menüleri nasıl olmalı?

ramazan menü
ramazan menü

Ramazanda İftar Menüleri Hazırlamak

Çok kez duymuşsunuzdur. Alışverişe aç karnına gitmeyin diye. Aynı şekilde de ramazanda iftar menüleri düşünürken de bunu tok karnına yapsanız daha iyi olur. En azından sofrada israf olmayacak çeşitleri ve bazı önlemleri bu şekilde daha doğru alabilirsiniz. Evet, israf etmek ramazanın ruhuna tamamen aykırı ve bunu yaptığınızda ramazanın nimetlerinden de kırpmış olursunuz. Bunun için basit ve pratik bazı kurallara dikkat etmelisiniz.

İftar Menüleri Nasıl Oluşturulur?

İftar menüleri ve davetleri düşünürken ilk olarak ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Unutmayın ki yaz aylarında çok su kaybedeceksiniz. Bunun için sofrada çorba haricinde sulu yemekler de bulundurun. Ayrıca ekmeksiz doymuyoruz ama en azından ekmeği daha az yemeye çalışabilirsiniz. Her ne kadar ramazan pidesiyle çok zor olsa da az yemeye çalışabilirsiniz. Bunların dışında;

  • İftarınızı güzel bir çorba ile açabilirsiniz. Ancak çorbanızı menünün diğer öğelerine göre düşünün. Mesela ezo gelin çorbası nişasta açısından zengin olacaktır. Bu yüzden patatesli bir yemek varsa yayla çorbası ya da domates çorbası gibi hafif çorbaları tercih edebilirsiniz.
  • Menüde salata olmalı. En azından mevsim salatası, ya da domates salatalık (Soğanı kokusundan dolayı tercih etmeyebilirsiniz.) salatası belki de söğüşü olmalı. Unutmayın ki vücudun bunlardaki besinlere de ihtiyacı var.
  • Cacık ya da yoğurt iyi bir tercih olabilir. Mideyi rahatlatması ve içeriği sayesinde bu ikisinden birinini en azından 2 – 3 günde bir tüketmeye çalışın.
  • Makarna, pilav ya da patates gibi karbonhidrat yoğunluklu bir menü düşünüyorsanız mutlaka salata ya da protein olmalı. Aksi halde iftar sonrası o dayanılmaz ağırlık sizi de yakalar. Kaldı ki şeker hastasıysanız buna daha çok dikkat etmelisiniz.

Tüm bunların yanında davetlilerinize sofrayı doldurmak yerine israf olmayacak kadar yemek hazırlamaya çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir