toplu yemek daveti

Toplu yemek, geleneğimizde oldukça büyük bir yer edinmiştir. Destanlardan tutun köy yerlerinde hatta küçük hikayelerde bile kendine yer bulabilmiştir. Öyle ki kültürümüzün itiraz edilemez bir parçası dahi olmuştur. Düğünlerde, bayramlarda, aile içi kutlamalarda ya da yas, cenaze gibi acıların paylaşıldığı anlarda her zaman akla ilk gelen şeylerden birisi olmuştur. Hatta sadece bizim kültürümüzde değil yakın coğrafya başta olmak üzere farklı kıtalarda da yemekle kutlama yapmak herkesin kabul gördüğü bir şeydir.

toplu yemek daveti
toplu yemek daveti

Toplu Yemek Davetleri

Toplu yemek davetleri denilince bizde genelde düğün, nişan ya da mevlit gibi özel anlar akla gelir. Oysa dünyada durum daha farklıdır. Örneğin sırf bir hafta sonu keyifli vakit geçirmek için insanlar yakın çevrelerini davet edip toplu yemek ikram edebiliyorlar. Elbette ki bizde olduğu gibi farklı menüler olmuyor. Genelde hafif şeyler tercih edilebiliyor. Belki de toplu yemeğe en çok bizim insanımız özeniyor. Sonuçta paylaşmak istedikleri sevinçleri ve hüzünleri derinden yaşayan nadir toplumlardan birisiyiz.

Toplu Yemek Menüleri

Toplu yemek menüleri ülkemizde hemen her yörede farklılık gösterir. Örneğin Konya ili için toplu yemek menüsü “etli ekmek döktürmek” olurken Gaziantep için lahmacun olabiliyor. Yöresel yemekler bir yana büyük şehirlerde durumlar daha da farkılık gösteriyor. Çünkü büyük şehirlerde hızlı ve pratik olmak gerekiyor. Örneğin İstanbul içinde verilecek toplu yemek davetinde yöresel yemekler oldukça çok sevilse de klasik lezzetler tercih edilir. Böylece farklı memleketten gelen misafirler de dahil herkesin damak zevkine hitap edecek menüler sunulur.

Mevlüt Yemeği
Mevlüt Yemeği

Toplu Yemek Menüleri Nelerdir?

En bilinen toplu yemek menüleri kavurma pilav, ya da pilav üstü tavuktur. Bu lezzete kimse hayır demez. Hatta özellikle de akşam üstü seyyar tezgahlarda satılan pilav üstü tavukları görmüşsünüzdür. Lezzetli, hafif, besleyici ve doyurucu olduğu kadar hesaplı oluşu da çok sevilmesinde büyük etkendir. Ayrıca Kavurma pilav ikilisi var ki anlatmakla bitmez. Eğer doğru yapılırsa akıllardan silinmeyecek bir lezzet sunar. İyi pişmiş bir kavurma ve pirinç pilavının yanında ise ayran, hatta bir de tatlı olduğu zaman misafirlerinizin gözüne, gönlüne tam anlamıyla ulaşırsınız.

vaktiniz davetlilerinize kalır
vaktiniz davetlilerinize kalır

Bunları bildiğimiz için Davet Pilavı olarak hazırladığımız menülerimizde her zaman kavurma pilav ya da tavuk pilav ikilisine baş köşeyi veriyoruz. Bu lezzeti tamamlaması için de ayranı ekliyoruz. Hatta daha da doyurucu olsun diye yanına bir dilim su böreği de ekliyoruz. Son olarak nefis bir dokunuş için tulumba tatlısı gibi klasik bir tat kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir