Mevlüt Yemeği

Toplu Yemek ve Geleneklerimiz Üzerine

İnsanımızın toplu yemek ve geleneklerimiz üzerine büyük bir ilgisi var. Hemen her önemli olayı bir yemekle kutlamayı seviyoruz. Bu bazen bir mutluluk bazen bir üzüntü de olabiliyor. Mesela güzel bir olayı mı kutlamak istiyoruz hemen yemek yapar ve dağıtırız. Ya da mesela önem verdiğimiz birsi ya da birileri için hemen yemek ya da en basitinden çay içmek gibi bir şey düşünürüz. Aslında bu hemen hemen tüm dünyada da böyledir.

mevlüt yemek
mevlüt yemek

Her Olaya Bir Toplu Yemek Etkinliği

Mesela bir düğün var. Düğün sahibi için düğünün en kritik anlarından biri de düğün yemeği olmaz mı? Sonuçta tüm davetliler, misafirler kız tarafı ya da erkek tarafı ne yiyecek, ne içecek düşünmez mi? Bu aslında bir görev gibi algılansa da toplum hafızasında bu güzel anı kutlamak için yemeği seçeriz.

Aynı şekilde nişan yemeğini ya da nişan sonrası yemek olarak da düşünebilirsiniz. Hatta Anadolu’nun farklı yerlerinde nişan için yemek yerine tatlı veya şerbet ikramı yapılır. Bunu da bazen hayır duası almak bazen de bu güzel olayı kutlamak için yaparlar. Her ne kadar artık salonlarda birkaç saatlik törenler yapılsa da öncesinde ya da sonrasında nişana gelen misafirlere yemek ikram etmek adetimize yerleşmiş.

Bunun dışında örneğin mevlitler… Mübarek gün ve gecelerde zaten kandil simidi gibi şeyler dağıtılıyor. Ayrıca bebeğin doğumu için okutulan mevlitlerde de mevlit yemeği ikram etmeyi seviyoruz. Öyle ki çocuğa ve annesine bir kutlama olmasının ötesinde bu işlem biraz da bebeği ve annesini görmek isteyen akrabaların işine yaramış gibi görünüyor.

Toplu Yemek
Toplu Yemek

Hatta çok üzgün olduğumuz cenazelerde bile cenaze sahibi gelenlere yemek ikram eder. Son zamanlarda çokça tartışılsa da cenaze yemeği aslında eskiden beri var olagelen bir uygulamadır. Üstelik taziye için gelenler bir şeyler okumak için beklerken acıkabilirler. Ya da uzaktan gelen misafirler aç olabilir. Ancak zaten üzgünsünüz ve bir de yemekle uğraşamayabilirsiniz. İşte burada da toplu yemek firmaları yardımınıza koşuyor.

Peki ya mezuniyet günlerine ne demeli? Kaliteli ve köklü okullar genelde mezunlarıyla buluşmak için pilav günleri yaparlar. Mezuniyet ya da dönem sonu, yıl sonu gibi etkinliklere hazır pilav servisi sağlan bir firmadan daha çok yardımcı ne olabilir ki?

Davet Pilavı olarak ister derneğinizin üyelerine vereceğiniz yemekler olsun isterseniz düğün yemeği olsun, tüm toplu yemekihtiyacınızı en leziz ve en hesaplı şekilde karşılıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir